Combinatieklassement

Hieronder staat een oude versie van een uitleg over het combinatieklassement. Voor een meer volledig verhaal wat ik up-to-date probeer te houden, zie mijn boek over Tour-statistieken en -regels.

Ontstaansgeschiedenis

In 1939 waren er drie nevenklassementen: het bergklassement, een sprintersklassement en een tijdrijdersklassement (zie puntenklassement). Deze werden samengevoegd tot een klassement van meest veelzijdige renner door de winnaar van elk klassement 20 punten te geven, aflopend tot 1 punt voor de twintigste. Dit is in zekere zin een voorloper van het combinatieklassement. Zie hier voor meer informatie over dat combinatieklassement.

Het combinatieklassement werd ingevoerd in 1968.

De aanvoerder in 1968 droeg een "patch" op zijn trui. Pas in 1969 werd de witte trui ingevoerd.

Puntentelling

1968–1972

Eerst werd de posities in het algemeen klassement, het puntenklassement en het bergklassement opgeteld. In 1968 was Franco Bitossi bijvoorbeeld 8e in het algemeen klassement, 1e in het puntenklassement en 2e in het bergklassement. Het aantal punten voor het combinatieklassement was 8+1+2=11, en dat was het laagste dus was hij de winnaar.

Als in een klassement een gelijke stand was, werd de positie gedeeld. Voorbeeld Jan Janssen was in 1968 1e in het algemeen klassement, 3e in het puntenklassement en in het bergklassement deelde hij de 14e tot 15e plaats. In het combinatieklassement leverde dat 1+3+14.5=18.5 punten op.

Het minimale aantal punten voor het combinatieklassement was dus 3, in geval van een overwinning in het algemeen klassement, puntenklassement en bergklassement. Alleen Eddy Merckx in 1969 haalde dit puntenaantal.

Einduitslag combinatieklassement 1968
(bron, bron)
RennerA.P.B.Comb
1F. Bitossi81211
2J. Janssen1314.518.5
3R. Pingeon511420
4H. Vanspringel2614.522.5
5G. San Miguel415726
Einduitslag combinatieklassement 1969
(bron, bron) lijkt kleine fouten te hebben
RennerA.P.B.Comb
1E. Merckx1113
2R. Pingeon2428
3F. Gimondi45615
4R. Poulidor36716
5A. Gandarias59519
6J. Agostinho881229
7M. Wagtmans632636
8J. Janssen1021737
9J. Galera1116+337
10L. Van Impe1216+1141
Einduitslag combinatieklassement 1970
(bron)
RennerA.P.B.Comb
1E. Merckx1214
2M. Van Den Bossche411+321.5
3M. Wagtmans561323
4L. Van Impe611+525.5
5J. Zoetemelk211+1532.5
Einduitslag combinatieklassement 1971
(bron, bron)
RennerA.P.B.Comb
1E. Merckx1135
2J. Zoetemelk2529
3L. Van Impe39113
4C. Guimard72514
5J. Agostinho510621
6B. Thevenet411722
7M. Wagtmans1641434
8J. Danguillaume18812.542 of 37.5
9B. Labourdette8241042
10V. López1027+845.5
Einduitslag combinatieklassement 1972
(bron, bron)
RennerA.P.B.Comb
1E. Merckx1124
2R. Poulidor34613
3J. Zoetemelk53513
4L. Van Impe49114
5F. Gimondi2611+19
6M. Martinez610925
7J. Agostinho815326
8Y. Hézard71115.534.5
9L. Mortensen12141742.5

1973

In 1973 was de telling anders, het tussensprintklassement telde ook mee. (bron).

Einduitslag combinatieklassement 1973
(bron, bron, bron)
RennerA.P.B.T.Comb
1J. Zoetemelk4266+20
2L. Van Impe5856+26
3B. Thevenet2446+33
4H. Vanspringel61136+50
5F. Mendes1817156+55
6J. Catieau1422206+82

1974

In 1974 telde het tussensprintklassement weer mee. Eddy Merckx werd 1e in het algemeen klassement, 2e in het puntenklassement, 2e in het bergklassement en 3e in het tussensprintklassement. Voor het combinatieklassement had hij dus 1+2+2+3=8 punten.

Einduitslag combinatieklassement 1974
(bron)
RennerA.P.B.T.Comb
1E. Merckx12238
2M. Pollentier7711+631
3R. Poulidor21057+36
4H. Vanspringel10614537
5J. Danguillaume1418107+50

1980

In 1980 was het combinatieklassement weer terug van weggeweest. De puntentelling was wel helemaal anders. De naam ook: nu heette het "Grand Prix TF 1", en het werd gesponsord door de Franse zender TF 1. (bron)

Het combinatieklassement werd in 1980 berekend door de punten voor het puntenklassement, het bergklassement, het tussensprintklassement en het strijdlustklassement op te tellen. (bron).

Einduitslag combinatieklassement 1980
(bron)
RennerP.B.T.S.Comb
1L. Peeters1481473117+317
2R. Martin34-22314-263
3J. Zoetemelk8013714-26218
4R. Pevenage1943?79205
5S. Kelly15312?15173
6L. Loos34-16214-169
7P. Bazzo11122?28157
8S. Nilsson34-14514-149
9H. Kuiper507014-24132
10C. Seznec547914-129

1981

In 1981 werd het oude systeem weer gebruikt van posities; het tussensprintklassement werd weer genegeerd. Hinault won, door een 1e plaats in het algemeen klassement, een 3e plaats in het puntenklassement en een 2e plaats in het bergklassement met 1+3+2=6 punten.

Einduitslag combinatieklassement 1981
(bron)
RennerA.P.B.Comb
1B. Hinault1326
2L. Van Impe217120
3J. Bernaudeau612321
4P. Anderson106622
5A. De Wolf1148.523
6R. Alban318425

1982–1983

Van 1982 tot 1984 was de puntentelling weer anders. Een overwinning in een klassement (algemeen, punten of berg) leverde 5 punten op, een tweede plaats 4 punten, een derde plaats 3 punten, een vierde plaats 2 punten en een vijfde plaats 1 punt. Duidelijke winnaar in 1982 was Hinault, met 11 punten (1e plaats+2e plaats+4e plaats). In 1983 en 1984 won Fignon; van 1984 heb ik nog geen goede einduitslag gevonden.

Einduitslag combinatieklassement 1982
(bron) draaide waarschijnlijk Bernaudeau en Breu om
RennerA.P.B.Comb
1B. Hinault54211
2S. Kelly0505
3B. Vallet0055
4P. Anderson1304
5B. Breu0034
6J. Zoetemelk4004
7J. Bernaudeau0043
8J. van der Velde3003
9P. Winnen2013
10D. Willems0202
Einduitslag combinatieklassement 1983
(bron)
RennerA.P.B.Comb
1L. Fignon5308
2L. Van Impe2057
3S. Kelly0505
4Á. Arroyo4004
5J. Jiménez0044
6F. Pirard0404
7R. Millar0033
8P. Winnen3003
9G. Glaus0202
10P. Delgado0022

1985–1989

In 1985–1989 was er weer een andere telling. De eerste plaats in een klassement (algemeen, punten, bergen en tussensprintklassement) leverde 25 punten op, de tweede plaats 24, enzovoorts, tot en met de 25e plaats 1 punt. 26e plaats of slechter of niet in het klassement opgenomen leverde nul punten op. De naam van het klassement was nu "Présence Classification" of "Performance Classification". (bron)

Einduitslag combinatieklassement 1985
(bron, bron)
RennerA.P.B.T.Comb
1G. LeMond2424222191
2S. Kelly2225152385
3B. Hinault252220976
4S. Roche232317063
5L. Herrera191825062
6P. Delgado201624060
7E. Chozas170162457
8P. Anderson212013256
9S. Bauer161302251
10A. van der Poel019121647
Einduitslag combinatieklassement 1986
(bron, bron)
RennerA.P.B.T.Comb
1G. LeMond2522231787
2B. Hinault2423251587
3C. Criquielion2119171168
4U. Zimmermann231322061
5A. Hampsten221218659
6J. Bernard1411161354
7E. Chozas120211649
8J. Gorospe010142145
9R. Pensec20019041
10S. Cabrera15020638
Einduitslag combinatieklassement 1987
(bron, bron, bron)
RennerA.P.B.T.Comb
1J. Bernard232219872
2L. Fignon1912171970
3S. Roche252420069
4L. Herrera212025066
5A. Fuerte181724065
Einduitslag combinatieklassement 1988
(bron, bron)
RennerA.P.B.T.Comb
1S. Rooks2420251384
2G. Theunisse1413242170
3P. Delgado251523063
4E. Planckaert02502449
5J. Simon65211947
6D. Phinney02302246
7F. Parra23020043
8R. Pensec19022041
9S. Bauer22110038
10E. Boyer2108738
Einduitslag combinatieklassement 1989
(bron, bron)
RennerA.P.B.T.Comb
1S. Rooks1923232489
2L. Fignon2420211884
3S. Kelly1725142581 of 82
4G. LeMond251920468
5G. Theunisse222125068
6P. Delgado231724064 of 63
7C. Mottet201017451
8M. Indurain97181347
9M. Lejarreta21519045
10R. Millar16022038

Het puntentotaal onder combinatie is niet altijd exact de som van de andere punten, meestal komt dat doordat er een gelijke stand was in een klassement, en de regels daarvoor zijn moeilijk te achterhalen. Waarom Pensec in 1986 twee punten meer heeft dan berekend is mij onduidelijk.

Denkbeeldig

Het combinatieklassement wordt sinds 1989 niet meer officieel uitgerekend. In mijn ogen terecht, er waren te veel klassementen. Maar ik vind het wel interessant om te kijken wat er gebeurd zou zijn als hij toch wordt uitgereikt. Dit doe ik hieronder. Ik neem de aloude telling van 1968–1972 aan, omdat deze het simpelste is. Bij een gelijke stand in punten kijk ik naar de stand in het algemeen klassement; ik weet niet of dat in het originele klassement ook zo was.

Denkbeeldige winnaars na 1990

JaarNummer 1PtsNummer 2PtsNummer 3Pts
1990Greg LeMond15.5Erik Breukink20.5Claudio Chiappucci28
1991Claudio Chiappucci16Miguel Maria Indurain22Gianni Bugno28
1992Claudio Chiappucci6Miguel Maria Indurain11Gianni Bugno17
1993Miguel Maria Indurain13Toni Rominger13Claudio Chiappucci22
1994Miguel Maria Indurain12Marco Pantani16Piotr Ugrumov18
1995Miguel Maria Indurain8Alex Zülle16Laurent Jalabert16.5
1996Bjarne Riis10Richard Virenque13Laurent Dufaux18.5
1997Jan Ullrich10Richard Virenque11Marco Pantani19
1998Marco Pantani13Bobby Julich17Jan Ullrich22
1999Lance Armstrong18Alex Zülle22Fernando Escartin27
2000Lance Armstrong22Santiago Botero22Richard Virenque26
2001Lance Armstrong11Jan Ullrich11Joseba Beloki22
2002Lance Armstrong11Santiago Botero17Joseba Beloki21
2003Lance Armstrong19Jan Ullrich19Haimar Zubeldia32
2004Lance Armstrong11Andreas Klöden19Jan Ullrich20.5
2005Lance Armstrong12Alexandre Vinokourov16.5Óscar Pereiro18
2006Óscar Pereiro21Andreas Klöden22Carlos Sastre25
2007Alberto Contador13Cadel Evans15Juan Mauricio Soler30
2008Alejandro Valverde23Carlos Sastre25Fränk Schleck26.5
2009Alberto Contador13Andy Schleck19Bradley Wiggins33
2010Alberto Contador16Andy Schleck18Samuel Sánchez22
2011Cadel Evans9Samuel Sánchez16Andy Schleck19
2012Chris Froome15Bradley Wiggins22Pierre Rolland35
2013Chris Froome12Nairo Alexander Quintana24Joaquim Rodríguez24

Combinatieklassement in de Tour de France van 2009

Herhaling: dit klassement bestaat niet echt. Toch heb ik aan de hand van de resultaten van 2009 een klassement gemaakt.

EtappeNummer 1PuntenNummer 2PuntenNummer 3Punten
1Alberto Contador5Bradley Wiggins9Tony Martin18
2Alberto Contador24Tony Martin25Bradley Wiggins32
3Tony Martin15Maxime Bouet33Alberto Contador40
4Tony Martin21Alberto Contador39Bradley Wiggins50
5Tony Martin30Alberto Contador49Mikhail Ignatiev59
6Tony Martin35Alberto Contador53Bradley Wiggins74
7Rinaldo Nocentini23Jérôme Pineau26Alberto Contador40
8Rinaldo Nocentini27Luis Leon Sánchez48Alberto Contador49
9Rinaldo Nocentini31Luis Leon Sánchez57Franco Pellizotti58
10Rinaldo Nocentini37Cadel Evans61Franco Pellizotti62
11Rinaldo Nocentini39Cadel Evans61Franco Pellizotti66
12Rinaldo Nocentini42Franco Pellizotti50Egoi Martínez62
13Brice Feillu48Franco Pellizotti49Rinaldo Nocentini52
14George Hincapie36Franco Pellizotti51Brice Feillu54
15Alberto Contador29Bradley Wiggins51George Hincapie53
16Alberto Contador27Franco Pellizotti49Bradley Wiggins53
17Alberto Contador18Andy Schleck30Andreas Klöden32
18Alberto Contador15Andy Schleck31Andreas Klöden32
19Alberto Contador14Andy Schleck25Bradley Wiggins30
20Alberto Contador13Andy Schleck17Bradley Wiggins31
21Alberto Contador13Andy Schleck19Bradley Wiggins33

Combinatieklassement in de Tour de France van 2010

Herhaling: dit klassement bestaat niet echt. Toch heb ik aan de hand van de resultaten van 2010 een klassement gemaakt. In de eerste etappe was er nog geen bergklassement, dus het combinatieklassement begint na de tweede etappe.

EtappeNummer 1PuntenNummer 2PuntenNummer 3Punten
2Sylvain Chavanel4Fabian Cancellara26Carlos Barredo58
3Sylvain Chavanel10Fabian Cancellara18Ryder Hesjedal18
4Sylvain Chavanel13Ryder Hesjedal23Fabian Cancellara26
5Sylvain Chavanel18Ryder Hesjedal28Fabian Cancellara31
6Sylvain Chavanel23Ryder Hesjedal36Fabian Cancellara38
7Sylvain Chavanel13Ryder Hesjedal39Rubén Pérez50
8Andy Schleck22Cadel Evans28Alberto Contador32
9Andy Schleck19Alberto Contador24Samuel Sánchez30
10Andy Schleck20Alberto Contador25Samuel Sánchez35
11Andy Schleck24Alberto Contador29Samuel Sánchez31
12Andy Schleck16Alberto Contador19Samuel Sánchez27
13Alberto Contador20Andy Schleck21Samuel Sánchez23
14Andy Schleck15Samuel Sánchez16Alberto Contador20
15Alberto Contador16Andy Schleck18Samuel Sánchez18
16Alberto Contador19Andy Schleck21Samuel Sánchez22
17Alberto Contador12Andy Schleck14Samuel Sánchez17
18Alberto Contador13Andy Schleck15Samuel Sánchez18
19Alberto Contador13Andy Schleck15Samuel Sánchez19
20Alberto Contador16Andy Schleck18Samuel Sánchez22

Combinatieklassement in de Tour de France van 2011

EtappeNummer 1PuntenNummer 2PuntenNummer 3Punten
1Philippe Gilbert3
2Philippe Gilbert33Mickael Delage130
3Cadel Evans10Philippe Gilbert37Mickael Delage114
4Cadel Evans5Philippe Gilbert28Alberto Contador54
5Cadel Evans8Philippe Gilbert26Alberto Contador61
6Cadel Evans12Philippe Gilbert24Alberto Contador65
7Cadel Evans14Philippe Gilbert21Alberto Contador59
8Cadel Evans15Philippe Gilbert20Alberto Contador51
9Cadel Evans18Thomas Voeckler20Philippe Gilbert22
10Cadel Evans18Thomas Voeckler23Philippe Gilbert24
11Cadel Evans20Fränk Schleck27Thomas Voeckler30
12Fränk Schleck19Cadel Evans23Samuel Sánchez27
13Cadel Evans14Fränk Schleck23Samuel Sánchez28
14Cadel Evans14Samuel Sánchez20Fränk Schleck22
15Cadel Evans14Samuel Sánchez23Fränk Schleck24
16Cadel Evans14Samuel Sánchez20Fränk Schleck28
17Cadel Evans14Samuel Sánchez22Fränk Schleck25
18Cadel Evans13Fränk Schleck19Samuel Sánchez21
19Cadel Evans12Fränk Schleck17Samuel Sánchez17
20Cadel Evans9Samuel Sánchez15Andy Schleck19
21Cadel Evans9Samuel Sánchez16Andy Schleck19

Combinatieklassement in de Tour de France van 2012

EtappeNummer 1PuntenNummer 2PuntenNummer 3Punten
1Peter Sagan24Michael Mørkøv185Pablo Urtasun208
2Peter Sagan22Michael Mørkøv186Pablo Urtasun210
3Peter Sagan19Michael Mørkøv146Sébastien Minard273
4Peter Sagan19Michael Mørkøv147Anthony Delaplace164
5Peter Sagan21Michael Mørkøv150Anthony Delaplace166
6Peter Sagan15Michael Mørkøv109Sébastien Minard137
7Cadel Evans17Bradley Wiggins22Chris Froome30
8Cadel Evans14Bradley Wiggins18Chris Froome23
9Cadel Evans15Chris Froome20Bradley Wiggins21
10Cadel Evans15Chris Froome20Bradley Wiggins21
11Chris Froome16Cadel Evans20Bradley Wiggins24
12Chris Froome16Cadel Evans21Bradley Wiggins22
13Chris Froome16Bradley Wiggins22Cadel Evans23
14Chris Froome17Cadel Evans24Bradley Wiggins28
15Chris Froome16Cadel Evans23Bradley Wiggins28
16Chris Froome18Cadel Evans31Thomas Voeckler33
17Chris Froome15Bradley Wiggins22Thibaut Pinot31
18Chris Froome15Bradley Wiggins22Thibaut Pinot34
19Chris Froome15Bradley Wiggins22Thibaut Pinot35
20Chris Froome15Bradley Wiggins22Pierre Rolland35

Combinatieklassement in de Tour de France van 2013

EtappeNummer 1PuntenNummer 2PuntenNummer 3Punten
1Lars Boom122Juan José Lobato159
2Blel Kadri140David Veilleux149Lars Boom179
3Alexis Vuillermoz113Cyril Gautier119Blel Kadri151
4Alexis Vuillermoz112Cyril Gautier126Yukiya Arashiro135
5Yukiya Arashiro111Alexis Vuillermoz114Cyril Gautier128
6Jan Bakelants53Yukiya Arashiro112Romain Bardet116
7Jan Bakelants66Richard Julian Porte84Alexis Vuillermoz115
8Chris Froome36Richard Julian Porte43Alejandro Valverde63
9Chris Froome36Alejandro Valverde39Daniel Martin53
10Chris Froome41Alejandro Valverde44Daniel Martin58
11Chris Froome28Alejandro Valverde44Bauke Mollema54
12Chris Froome22Alejandro Valverde44Bauke Mollema54
13Chris Froome26Bauke Mollema36Jakob Fuglsang47
14Chris Froome29Bauke Mollema37Jakob Fuglsang47
15Chris Froome17Bauke Mollema25Roman Kreuziger37
16Chris Froome18Bauke Mollema27Jakob Fuglsang38
17Chris Froome13Alberto Contador27Bauke Mollema29
18Chris Froome11Alberto Contador32Nairo Alexander Quintana35
19Chris Froome11Alberto Contador36Nairo Alexander Quintana38
20Chris Froome12Nairo Alexander Quintana22Joaquim Rodríguez24
21Chris Froome12Nairo Alexander Quintana24Joaquim Rodríguez24

Sponsor

In 1968 kreeg het combinatieklassement een zichtbare sponsor, de leider kreeg een lap op zijn trui. In 1969 werd de witte trui ingevoerd.

1968:
Gan
1969–1972:
Gan
1973–1974:
BNP
1985–1986:
Campagnoli
1987–1989:
Cafe de Colombia